Klub Pasjonatów Historii Lokalnej
Klub Pasjonatów Historii Lokalnej powstał jesienią 2010r. Zaczęło się od kameralnych spotkań popularyzujących wiedzę historyczną na temat przeszłości naszego miasta. W czerwcu 2011r. narodziła się inicjatywa uporządkowania otoczenia wieży wyciągowej (gichtowej) z 1798 roku. Po akceptacji pomysłu przez ówczesnego burmistrza, przystąpiliśmy do pracy. Już podczas pierwszego spotkania „czterech muszkieterów” (Edward Drabek, Zdzisław Kluźniak, Włodzimierz Pucek i Andrzej Rauk) pod zabytkową wieżą, padła propozycja organizowania koncertów w tym niezwykłym i ważnym dla historii naszego miasta miejscu. 23 września 2011 roku po raz pierwszy pod zabytkową hutniczą wieżą wyciągową miał miejsce pierwszy „JESIENNY KONCERT W CIENIU WIEŻY GICHTOWEJ”. Od tego momentu spotkania wiosenne i jesienne na stałe zagościły w krajobrazie kulturalnym naszego miasta.
W zabytkowej wieży wyciągowej urządzono (po uprzednim wyremontowaniu) trzy sale, w których znajdują się ekspozycje muzealne związane z historią hutnictwa, przemysłu i życiem codziennym mieszkańców naszego miasta w przeszłości.
Klub Pasjonatów Historii Lokalnej współpracuje z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie naszego miasta i powiatu zawierciańskiego. Tworzyliśmy Centrum Multimedialne Historii Poręby, organizujemy pokazy średniowiecznego hutnictwa i okolicznościowe wystawy w domu kultury. Członkowie naszego klubu popularyzują historyczną wiedzę wśród młodzieży szkolnej. Z roku na rok przybywa też zwiedzających nasz wyjątkowy zabytek związany z historią hutnictwa. Poprzez nasze działania promujemy miasto Poręba w mediach (prasa, radio, telewizja internetowa).
Wieżę można zwiedzać nie wychodząc z domu. Wystarczy włączyć komputer i możemy udać się na Wirtualny Spacer
Z naszej inicjatywy na placu Miejskiego Zespołu Szkół został posadzony „Dąb Pamięci” poświęcony Bolesławowi Hrutowi (sekretarzowi gminy Poręba Mrzygłodzka) – zamordowanemu w Katyniu. W sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury odsłonięto tablicę, upamiętniającą związanego z Porębą poetę – hutnika Walentego Roździeńskiego. Na cmentarzu parafialnym zainstalowano tablicę upamiętniającą pochowanych w 1914r. podczas I WŚ żołnierzy obu walczących stron konfliktu oraz na tablicy informacyjnej pojawiła się historia porębskiego cmentarza. W ostatnich tygodniach czynnie włączyliśmy się do narodowego projektu Polska 1918-2018.
Nie zadowalamy się dotychczasowymi dokonaniami. Gromadzimy w dalszym ciągu pamiątki związane z przeszłością miasta, digitalizujemy stare dokumenty i fotografie. Po ich opracowaniu będą udostępnione również w formie elektronicznej.
Nasze działania wspierają władze miasta, radni, kierownictwo Miejskiego Ośrodka Kultury. Z roku na rok przybywa sympatyków KPHL, którzy czynnie włączają się do naszych projektów. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że w działaniach naszych możemy zawsze liczyć na wsparcie przedstawicieli lokalnego biznesu.
Zapraszamy do współpracy wszystkich mieszkańców. Uważamy bowiem, że najmniejsza cząstka historii naszej Małej Ojczyzny to również cząstka rodzinnej tożsamości, którą warto i należy kultywować.
14
SIE
2018
135
razy
czytano
mokporeba.pl