BIBLIOTEKARZE W ŁODZI

Z okazji Powiatowego Dnia Bibliotekarza co roku organizowana jest wycieczka  dla bibliotekarzy. Tym razem odwiedziliśmy Łódź.  Zwiedziliśmy Stację Radegast, miejsce z którego w czasie II Wojny Światowej wywożono Żydów do getta. Poznaliśmy wiele smutnych szczegółów związanych z tym okresem oraz samym gettem. Drugim obiektem zwiedzania było Centralne Muzeum Włókiennictwa, posiadające największą w świecie kolekcję tkaniny artystycznej. Dzięki prezentacji multimedialnej można było zobaczyć przy pracy maszyny produkcyjne. Muzeum posiada również wystawę strojów z okresu XIX i XX wieku. To taka sentymentalna podróż w czasie, kiedy nasze mamy i babcie tak się ubierały. We wnętrzach domków przed byłą fabryką zastaliśmy wnętrza z poprzednich epok, jakby przed chwilą ktoś je tak zostawił. Następnie przeszliśmy najbardziej znaną ulicą Piotrkowską, na której znajduje się aleja gwiazd oraz kilka znanych pomników, między innymi: Juliana Tuwima, Misia Uszatka oraz słynne murale. Ostatnim punktem był Pałac Izraela Poznańskiego, jednego z najbogatszych fabrykantów w Łodzi, zwany ze względu na wielkość i bogate wyposażenie „łódzkim Luwrem”. Na koniec przeszliśmy przez ogromny plac Manufaktury – centrum rozrywki i kultury, powstałego na miejscu starego zakładu włókienniczego. W mieście jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, ale w ciągu jednego dnia nie udało nam się ich zobaczyć. Polecamy to miasto do zwiedzania. Każdy znajdzie dla siebie ciekawe atrakcje oraz pozna bogatą historię tego miasta.

CZE