Szkolenie dla moderatorów DKK

Strona główna » Aktualności » Szkolenie dla moderatorów DKK

9-10 listopada Barbara Machura, moderator Dyskusyjnego Klubu Książki , działającego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Porębie, uczestniczył w ogólnopolskim szkoleniu dla moderatorów, które odbyło się w Warszawie. Wydarzenie to miało na celu zwiększenie wiedzy moderatorów o literaturze oraz nabycie nowych umiejętności związanych z prowadzeniem klubów.
Organizatorem spotkania był Instytut Książki. Obecnie w całej Polsce działa 1591 klubów, a w ich spotkaniach uczestniczy 16 000 czytelników. Instytut Książki prowadzi ten projekt od 10 lat. W szkoleniu uczestniczyło 152 osoby, byli to moderatorzy klubów oraz ich wojewódzcy koordynatorzy. Organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjny i zróżnicowany program, który obejmował spotkania ze specjalistami z zakresu literaturoznawstwa, krytyki literackiej, specjalistami ds. promocji, czytelnictwa czy terapeutami. Pierwszego dnia szkolenia moderatorzy wysłuchali wykładu inauguracyjnego pt. „Oblicza współczesnej literatury polskiej w migawkach”, który wygłosił prof. Maciej Urbanowski z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Następnie odbyły się trzy równoległe panele wykładowe, które dotyczyły: literatury dziecięcej w kontekście biblioterapii, gatunków literackich, które rzadko pojawiają się na spotkaniach DKK oraz ambitnej literatury popularnej. Następnie moderatorzy wzięli udział w dyskusji na temat funkcjonowania klubów książki w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a to wszystko dzięki zagranicznym gościom – Karen Hellewell z brytyjskiej Federacji Dziecięcych Klubów Książki oraz Josefine Mohrhard z niemieckiej Fundacji Stiftung Lesen, która zajmuje się m.in. promocją czytelnictwa w Niemczech poprzez kluby książki.
Uczestnicy szkolenia obejrzeli także film dokumentalny o DKK pod tytułem „Republika czytających ludzi”, który został zrealizowany przez TVP 3 Kraków. Pierwszy dzień szkolenia zakończyło wydarzenie łączące literaturę z muzyką, czyli koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Dobre Ludzie.W piątek 10 listopada uczestnicy zlotu wysłuchali wykładu poświęconego arcydziełom literatury polskiej XX wieku, który wygłosiła prof. Marzena Woźniak-Łabieniec z Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie odbyły się trzy równoległe warsztaty dotyczące współczesnego życia literackiego, a także nieszablonowych metod pracy z dorosłymi i młodymi uczestnikami spotkań DKK.

Po panelach warsztatowych przeprowadzono dyskusję pt. „Ścieżki rozwoju klubów książki w Polsce”, w której udział wzięli: dr Magdalena Ślusarka – nauczyciel akademicki, była dyrektor Instytutu Książki, Jerzy Woźniakiewicz – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz dr Łukasz Michalski.
Całe szkolenie przebiegało w bardzo ciepłej i miłej atmosferze, rozmowy prowadzone w przerwach między wykładami i wiedza zdobyta w czasie prelekcji pozwolą ciekawiej prowadzić comiesięczne spotkania porębskiego DKK oraz dobierać do dyskusji klubowych bardziej zróżnicowaną literaturę.

data dodania: 2017-11-22 07:56:37